SONY DSC

Indiański piknik dla dzieci

W Wiosce Indiańskiej „Wokini” w gospodarstwie agroturystycznym „Amazonka” w Ostaszowie  odbył się piknik z okazji dnia dziecka dla podopiecznych rodzin zastępczych powiatu polkowickiego. Dzieci miały okazję poczuć się jak prawdziwi Indianie i zaznać dreszczyku emocji podczas zdobywania umiejętności wojowników. A emocji było co niemiara. Dopisała pogoda, dzieci i dorośli, którzy licznie przybyli do Ostaszowa.

 

Piknik zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach, pod honorowym patronatem Starosty Polkowickiego z okazji  Dnia  Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka.  –Dzisiejszy piknik   jest nie  tylko świętem dzieci, ale również ofiaruję go naszym rodzicom zastępczym w podziękowaniu za trud i poświęcenie- powiedział Marek Tramś, starosta Polkowicki i dodał– Często mówicie, że nie robicie nic szczególnego, tylko dajecie swoim podopiecznym to, co mają inne dzieci -ciepło rodzinne. Ale ten dzisiejszy, szczególny dzień przypomina nam również o wielkiej wartości społecznej waszej pracy. Serdecznie za nią dziękuję. –podkreślił starosta

 

Dla najmłodszych z okazji ich święta pracownicy  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach przygotowali moc atrakcji. Prócz poznania zwyczajów Indian dzieci mogły nauczyć się indiańskich tańców przy akompaniamencie oryginalnych instrumentów, posłuchać legend, przymierzyć indiańskie stroje, pomalować się w barwy wojenne. Nie zabrakło chętnych,aby spróbować swoich sił w łowieniu ryb i zawodach strzeleckich.  Wiele radości  małym i dużym uczestnikom pikniku sprawiła przejażdżka bryczką. Na zgłodniałych czekały kiełbaski z grilla i słodkie wypieki, które przygotowali sami rodzice zastępczy z dziećmi. Podczas spotkania niespodzianek i atrakcji nie zabrakło do samego końca, ponieważ każde z dzieci na pożegnanie otrzymało paczkę-niespodziankę.

Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego połączonego z Dniem Dziecka stały się tradycją  naszego powiatu i organizujemy je regularnie od kilku lat-podkreśla Elżbieta Sworacka –Dull, dyrektor PCPR i dodaje- Taka forma świętowania, pozwala na dostrzeżenie i docenienie pracy osób prowadzących formy rodzinnej opieki zastępczej, a widok szczęśliwych maluchów jest najlepszym dla nas dowodem, że warto  organizować takie imprezy.

 

Rodzina zastępcza zastępuje pieczę sprawowaną przez rodziców biologicznych i trwa przez czas do tego konieczny – również do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, ale okresowo podlega weryfikacji, co do zasadności pobytu dziecka w tej formie opieki. Piecza zastępcza to piecza nastawiona przede wszystkim na przywrócenie dziecka rodzinie biologicznej. W Powiecie Polkowickim jest 85 takich rodzin, w których umieszczono 112 dzieci.