phoca_thumb_l_dsc04650_1024x681

Dożynki Powiatu Polkowickiego w Grębocicach za nami

Zwyciężyli gospodarze.

Dożynki Powiatu Polkowickiego w Grębocicach za nami. Było tradycyjnie, kolorowo i tłumnie, choć pogoda nie dopisała. Stoły uginające się pod lokalnymi przysmakami, kolorowe stroje, niezwykłe wieńce, występy ludowych zespołów – tak było w niedzielę na dożynkach w grębocickim parku.

 

Dożynki powiatowe ściągnęły tłumy rolników dziękujących za tegoroczne plony, których zaprosił gospodarz Starosta Polkowicki Marek Tramś, a gościł uczestników wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński. Uroczystości rozpoczęto nabożeństwem w kościele św. Marcina z Tours, a po nim barwny korowód dożynkowy przeszedł na część obrzędową na teren grębocickiego parku.

Starostami dożynek byli Elżbieta Szczepańska  z Rzeczycy  i Dariusz Wolski  z  Żabic , którzy prowadzą w pełni zmechanizowane gospodarstwa rolne. Właśnie oni nieśli chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż i przekazali go gospodarzowi dożynek Markowi Tramś.  -Ten dożynkowy chleb jest symbolem dostatku , ale i wspólnoty, dzięki której powstaje i która decyduje o jego sprawiedliwym podziale –powiedz starosta polkowicki, który  wraz z wójtami i burmistrzami pokroił, a następie poczęstował chlebem wszystkich zgromadzonych.

Nie zabrakło też symbolu Święta Plonów, czyli wieńców dożynkowych. Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrał gospodarz tegorocznych dożynek -gmina Grębocice. Delegacja otrzymała czek w wysokości  2 000 zł, dodatkowo reprezentować będą powiat na dolnośląskich dożynkach. Drugie miejsce zajął wieniec gminy Gaworzyce, a trzecie przypadło delegacji Polkowic, którzy dodatkowo wygrali na najładniejsze stoisko gminne.

Nie zabrakło gości na powiatowych dożynkach. Licznie przybyli parlamentarzyści. poseł  Ewa Drozd, p.senator Dorota Czudowska, p. poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i p.Stanisław Huskowski sekretarz stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji. Wyjątkowym gościem powiatowych dożynek był Zespół Szczyrzycanie z powiatu limanowskiego, który zachwycił uczestników swoim występem.

Jak na dożynki przystało nie zabrakło tradycyjnego jadła, jakim raczyły gospodynie z kół i stowarzyszeń kobiet wiejskich. Swoje stoiska wystawiały też gminy czy instytucje związane z rolnictwem. Gwiazdą wieczoru był Zespół Zakopower, który mimo nieprzychylnej pogody ściągnął tłumy do grębocickiego parku

phoca_thumb_l_dsc04629_1024x681  phoca_thumb_l_dsc04649_1024x681

phoca_thumb_l_dsc04718_1024x681

 

 

Źródło: Powiat Polkowicki