policja chocianów

Znęcał się nad najbliższymi. Wyżywał się nawet na psie – w końcu kobiety poprosiły o pomoc policjantów

Mężczyzna od 10 lat znęcał się nad swoją ciotką i siostrą, które były wielokrotnie bite oraz poniżane. Ofiarą sprawcy stał się nawet domowy pies. W końcu kobiety zdecydowały się powiadomić policję, co dało podstawy funkcjonariuszom do zatrzymania mieszkańca gminy Chocianów, który usłyszał zarzuty.

Podejrzany podczas awantur był zazwyczaj pod wpływem alkoholu. Sprawca znęcał się nad swoimi ofiarami nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. W domu nie brakowało wyzwisk oraz sytuacji poniżających i ośmieszających pokrzywdzone. W końcu kobiety skontaktowały się z funkcjonariuszami.

Zebrane przez chocianowskich policjantów dowody pozwoliły na przedstawienie 52-latkowi zarzutów znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją 47–letnią siostrą oraz 78- letnią ciotką, a także znęcania się nad zwierzętami. Prokuratura Rejonowa w Lubinie zdecydowała o zastosowaniu wobec podejrzanego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru oraz zobowiązała go do nienaruszania nietykalności cielesnej pokrzywdzonych, a także zakaz bicia psa. Za przestępstwo znęcania się fizycznego oraz psychicznego grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności, a osoba znęcająca się nad zwierzętami musi się liczyć z 3-letnim pobytem w zakładzie karnym.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.”, „To sprawa rodzinna.” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc powtórzy się. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętaj, przemoc domowa jest przestępstwem! Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

 

 

Źródło: Policja Polkowicka