Wzruszająca lekcja historii

Młodzież Zespołu Szkół z Chocianowa oraz przedstawiciele Volkswagen Motor Polska uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Berlinie. Do stolicy Niemiec pojechali na zaproszenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Co roku, 27 stycznia przypomina się światu o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i wspomina jego ofiary. Prace w Miejscach Pamięci Auschwitz-Birkenau i spotkania młodych w Oświęcimiu są wspólnym projektem Volkswagena, zainicjowanym przez Radę Zakładową Volkswagena i przedsiębiorstwo oraz wspieranym przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Program obejmuje spotkania ze świadkami czasu i byłymi więźniami Holokaustu oraz obozów zagłady Auschwitz. Są one stałą częścią składową kultury wspomnień Volkswagena, która jest wspierana zarówno przez przedstawicieli pracowników jak i kierownictwo przedsiębiorstwa.

Delegacja złożyła wieniec na placu Wittenberga przy rzeźbie odwróconej litery „B”(od słów: Be Remembered), która przypomina o ofiarach Auschwitz. Uczestnicy wizyty wzięli udział również w wystawie „Nie pozwólcie umrzeć naszym obrazom” zorganizowanej w Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu, przedstawiającej prace małżeństwa malarzy Felicji Platek i Felixa Nussbauma, którzy w 1944 zostali deportowani do Auschwitz, gdzie zaginął po nich ślad. Poprzez obrazy płynie apel Felixa Nussbauma „Jak mnie już nie będzie, nie dajcie umrzeć naszym obrazom”, który przypomniał Klaus Staeck, prezes honorowy Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, otwierając wystawę. Gośćmi specjalnymi wystawy byli m. in.: dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech, Yakov Hadas-Handelsmanem, ambasador Izraela oraz były więzień obozu Marian Turski z Warszawy. -Wieloletnie zaangażowanie Volkswagena i jego pracowników jest jedyne w swoim rodzaju. Prace w Miejscu Pamięci w Auschwitz są pedagogicznym kamieniem milowym na drodze ku pamięci- mówiłł Marian Turski i dodał -My, którzy przeżyliśmy, jesteśmy wdzięczni młodym ludziom za to, że nas słuchają. Oni i inni pracownicy Volkswagena rozprawiają się z naszymi doświadczeniami z gett i obozów. Mamy nadzieję i życzymy sobie, że w przyszłości będziemy mogli żyć we wzajemnym poszanowaniu; bez wykluczenia, nienawiści i nietolerancji. Taki właśnie jest sens naszej wspólnej pracy- podkreślił ambasador. Szczególny zaszczyt spotkał absolwentkę Joannę Durkacz z Chocianowa, która przed tak dostojnym gronem mogła podzielić się swoimi osobistymi refleksjami na temat życia Felicji Platek i Felixa Nussbauma.

W obchodach 71. rocznicy wyzwolenia wzięli udział pracownicy Volkswagen Motor Polska Agnieszka Stefanko, Szymon Grombik i Alan Zimoląg oraz absolwentka Zespołu Szkół w Chocianowie Joanna Durkacz. Towarzyszyli im koledzy z fabryk Volkswagena z Hanoweru, Kassel i Wolfsburga, a całość koordynował Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: Powiat Polkowicki