las

W Chocianowie tyle samo jodu co nad morzem?

Bory dolnośląskie to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jednak mało kto wie, że w Chocianowie są ogromne ilości jodu – porównywalnie dużo co nad morzem.

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, natomiast tarczyca to gruczoł, który produkuje hormony mające wpływ na wiele funkcji organizmu między innymi: regulują metabolizm, pracę układu nerwowego, mięśniowego i krążenia.
Trzeba zatem dbać o właściwy poziom jodu w organizmie. Możliwe jest dostarczenie jodu z pokarmem, dlatego poleca się korzystanie z soli jodowanej oraz częste spożywanie ryb i owoców morza, ale nawet dobra dieta okazać się może niewystarczająca.

W Chocianowie były prowadzone badania na obecność jodu w powietrzu. Jednak są to badania niepublikowane. Jeśli zostałbym burmistrzem zleciłbym powtórzenia tych badań. W przypadku potwierdzenia, że w Chocianowie są tak ogromne ilości jodu co nad morzem to zacznę bardzo mocno promować Chocianów jako miejsce wypoczynku dla wszystkich ludzi, bo przecież dzisiejsze środowisko jest mocno zanieczyszczone i wiele osób cierpi na niedobory tak ważnego pierwiastka jakim jest jod. Czyste powietrze z Borów Dolnośląskich i duże wartości jodu powodują, że Chocianów byłby dobrym miejscem do powstania bazy szkoleniowej dla sportowców Zagłębia Miedziowego oraz rodzin z dziećmi.

Możemy być dumni, że posiadamy taki mikroklimat jaki jest w Chocianowie.