DSC_1428

Uroczyście i patriotycznie

 

Dziś dajemy świadectwo patriotyzmu i przywiązania do historii. Życzę wszystkim, byśmy mądrze korzystali z daru wolności, która nigdy nie jest dana raz na zawsze.– mówił starosta Marek Tramś podczas powiatowych obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanych na polkowickim rynku. Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej za Ojczyznę, następnie był apel, podniesienie flagi państwowej na masz, przemarsz pocztów sztandarowych i koncert orkiestry górniczej ZG Polkowice-Sieroszowice. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele  instytucji samorządowych  oraz mieszkańcy. Licznie przybyła młodzież i dzieci.

– Jesteśmy w harcerstwie i zawsze byłyśmy wychowywane w wartościach patriotycznych. Jest to święto narodowe i bliskie nam. To dla nas także wyróżnienie, że możemy w taki sposób uczestniczyć w tym dniu, być w poczcie sztandarowym. Uczymy też przez to inne osoby, żeby żyły w duchu patriotyzmu. Uważamy ponadto , że nasza rola w kształtowaniu pozytywnych postaw obywatelskich jest bardzo ważna – mówią szesnastoletnie harcerki o stopniu samarytanek Katarzyna Sądowska i Anna Żelichowska.

Podczas uroczystości odbył  się również pokaz sprzętu wojskowego 23 pułku z Bolesławca i 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa oraz ten historyczny przygotowany przez Towarzystwo Historyczne Victoria wraz z grupą rekonstrukcyjną AteGROM z Polkowic. Uczestnikom obchodów rozdawano biało-czerwone kotyliony i chorągiewki.

Powiatowe święta niepodległości rozpoczęły się z samego rana Powiatowym Konkursem Pieśni Patriotycznych w Jędrzychowie, pod honorowym patronatem starosty polkowickiego Marka Tramś, w którym zwyciężyła Julia Lisowska z Grębocic. W kategorii zespołów pierwsze miejsce jury przyznało młodym wykonawcom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach. Nagrody ufundował powiat polkowicki.

DSC_1394 DSC_1427 DSC_1465

SONY DSC

SONY DSC

Źródło: Powiat Polkowicki