straz

Świętowali Dzień Strażaka

Pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na trenie gminy Chocianów świętowało swój dzień. Był przemarsz, uroczysta msza święta oraz honorowe odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa.

Święto rozpoczęło się od przemarszu przedstawicieli pięciu jednostek OSP oraz uroczystej mszy świętej. Celebrowanemu dniu strażaka przyświecał również wyjątkowy jubileusz- 70 lecie OSP w Trzebnicach. Życzenia na ręce strażaków złożyli przedstawiciele powiatu polkowickiego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, radni, zaproszeni goście oraz Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. Wszyscy podkreślali zaangażowanie ochotniczych zastępów straży pożarnej w Gminie.  –Ślę serdeczne podziękowania za trud i gotowość w ochronie życia i zdrowia. To Wy dajecie mieszkańcom gminy poczucie bezpieczeństwa i to Wy jesteście wzorem do naśladowania. Jednocześnie cieszę się z zaangażowania młodych ludzi, których odwaga i poświęcenie zasługują na podziw- mówił w trakcie przemówienia Burmistrz, życząc jednocześnie równej liczby wyjazdów i powrotów.

W trakcie uroczystego apelu wyróżniono 35 strażaków za wysługę lat w OSP, a 6 zostało odznaczonych medalami za zasługi dla pożarnictwa. Srebrnym medalem za zasługi pożarnicze odznaczona została również jednostka OSP Trzebnice. Medalami uhonorowano również 33 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.

Tylko w 2015 roku w Gminie Chocianów odnotowano 180 zdarzeń, z czego najczęściej, bo 109 razy, wyjeżdżano do pożarów. Najszybciej reaguje jednostka OSP w Szklarach Dolnych. Średni czas wyjazdu od chwili zgłoszenia alarmu, wynosi tam 5 minut. 6 minut zajmuje to jednostce OSP w Trzebnicach i Chocianowie oraz 7 minut w Parchowie.

 

Źródło: chocianow.pl