glowna

Przemkowskie święto miodu

W weekend do Przemkowa tradycyjnie zjechali się z całej Polski pszczelarze i  smakosze miodu.  W tym roku na imprezie stawiło się ponad 130 wystawców. Można było kupić miód: gryczany, wielokwiatowy, wrzosowy, lipowy, rzepakowy, spadziowy oraz najbardziej charakterystyczny dla tego regionu wrzosowy. Rodzaje miodu zależą od surowca z jakiego pszczoły pozyskują pyłek lub spadź. Miód wielokwiatowy wzmacnia organizm i dodaje energii, gryczany ze względu na wysoką zawartość magnezu polecany jest w stanach ogólnego osłabienia i problemów z koncentracją, natomiast po miód wrzosowy warto sięgnąć w stanach zapalnych jamy ustnej -podkreślają pszczelarze. Nie brakło oczywiście stoisk z różnorodnymi gatunkami miodów pitnych, a także straganów z winami gronowymi, kiściami dorodnych winogron i sadzonkami winorośli.

Jedną z wielu atrakcji słodkiego wydarzenia był bieg po miód. W głównej kategorii odbywał się na dystansie 4,5 km. Najmłodsi i osoby niepełnosprawne pobiegły na 250 metrów. Na listach startowych pojawiło się ponad 600 osób.  Szczególnym punktem programu  17. edycji Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina było podsumowanie kolejnej edycji konkursu na Wzorową Pasiekę Dolnego Śląska.

Dwudniowa impreza zakończyła się muzycznymi koncertami wielu ludowych i folklorystycznych zespołów oraz gwiazdy – zespołu Bednarek.

DSC_1049 DSC_1050

Źródło: Powiat Polkowicki