24

Polsko-niemiecka kolonia w Domu Wczasów Dziecięcych

Już po raz piąty dzieci i młodzież z Powiatu Polkowickiego uczestniczyły w wymianie polsko-niemieckiej, zorganizowanej przez Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie.

Dziewięciodniowe wakacyjne spotkania dzieci i młodzieży w Przemkowie i Sohland/Spree polegały na wspólnym poznaniu się jako zagraniczni  sąsiedzi, przełamaniu barier językowych oraz zwiedzeniu najciekawszych zakątków okolic, gdzie przyroda w obszarze NATURA 2000 współistnieje z rozwijającym się przemysłem górniczym Zagłębia Miedziowego.

W tym roku uczestnicy w Przemkowie zrealizowali dodatkowo program 4×3 – „Prosta sprawa”, który został współfinansowany przez Powiat Polkowicki. Rezultatem tego projektu było przygotowanie materiałów polsko-niemieckich do publikacji przewodnika z mapą po Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Grupa polskich i niemieckich uczestników wzięła udział w mini-warsztatach fotograficznych i dziennikarskich potrzebnych do wydania publikacji. Publikacje – mapy z mini-przewodnikiem zostaną przekazane do Domu Wczasów Dziecięcych, szkołom i placówkom oświatowym z terenu gminy Chocianów i Przemków, burmistrzom gmin Chocianów i Malschwitz, Starostwu Polkowickiemu oraz część materiałów zostanie przekazana partnerowi Schullandheime Kinderreisebuero podczas Jesiennego Jarmarku Produktów Ekologicznych w Wartha.

Każde takie wakacyjne spotkanie buduje pomiędzy uczestnikami silne relacje, które w przyszłości pomagają promować lokalne środowisko Powiatu Polkowickiego. Podczas „kolonii” przeprowadzono również takie projekty jak „Dziennikarze na tropie przyrody” w Przemkowie oraz „Stare rzemiosło” w Sohland, które miały na celu poruszenie tematy z zakresu zasobów przyrodniczo – kulturowych obu regionów oraz realizacji zagadnień edukacji regionalnej, zgodnie z przysłowiem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. W trakcie trwania spotkań można było zauważyć jak Polacy i Niemcy odmiennie podejmują działania, ustalają strategię, aby wspólnie dojść do celu. Tegoroczne programy wakacyjne zostały zorganizowane przez Fundację „Vita regionem”, Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie oraz Schullandheime e.V.

11

Źródło: Powiat Polkowicki