monitoring

Pod czujnym okiem kamer

Od 2015 roku chocianowski rynek obserwują nowoczesne kamery z podczerwienią. Dzięki nagraniom monitoringu udało się postawić  zarzuty wandalom, którzy niszczą chocianowski rynek. 

System miejskiego monitoringu to sieć kamer umieszczonych na Placu Wolności w Chocianowie. Kamery typu Turbo HD z podczerwienią obejmują także ulicę Kościuszki, Kolejową, Ratuszową, Targową, Żeromskiego i Apteczną. Dzięki nagraniom monitoringu chocianowskiej policji udawało się postawić zarzuty wandalom, którzy niszczyli nasze otoczenie.

-Jedną ze spraw była dewastacja choinki bożonarodzeniowej w rynku. Doszło wówczas do kradzieży i zniszczenia gminnego mienia. Dzięki nagraniom z kamery udało się postawić  akt oskarżenia i  sprawa znajduje się obecnie w sądzie. Sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawiania wolności- mówi kom. Tomasz Jagielski, Komendant Komisariatu Policji  w Chocianowie.

Komendant przyznaje, że jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, policja wnioskuje do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego o udostępnienie nagrań kamer. Od czasu montażu nowych kamer w rynku chocianowscy policjanci wnioskowali w sumie 14 razy. –Kamery nie sięgają jednak wszędzie. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Chocianów uruchomiliśmy także dodatkowe piesze patrole w okolicach parku- dodaje Komendant.

W przedstawionym Radzie Miejskiej raporcie o stanie bezpieczeństwa w gminie Chocianów, policja przyznaje, że stan bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Chocianów się poprawia. W 2016 roku (w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego) odnotowano 51 przestępstw w 7 podstawowych kategoriach, czyli o 8 zdarzeń mniej niż w 2015. Przeprowadzono w sumie 1344 interwencji, a na gorącym uczynku popełniania przestępstwa udało się zatrzymać 89 sprawców. Jednocześnie chocianowska policja zapowiada postawić nacisk w 2017 roku na ujawnianie i represjonowanie sprawców wykroczeń uciążliwych społecznie oraz w ruchu drogowym

Źródło: chocianow.pl