bieg

Pobiegli dla Kusego

24 biegaczy wystartowało po raz 4 w biegu o „Złoto Kusego”. Sportowa rywalizacja poświęcona była pamięci Janusza „Kusego” Kusocińskiego- polskiego lekkoatlety i patrona Klubu Biegacza „Zdyszaaani” z Chocianowa.

Chocianowscy biegacze spotkali się już po raz 4 na stadionie miejskim w 84. rocznicę zdobycia przez Janusza Kusocińskiego pierwszego złota olimpijskiego dla Polski na IO w Los Angeles. 10- kilometrowy bieg w najkrótszym czasie pokonał Marcin Stóżyński z Klubu Biegacza „Zdyszaaani” z Chocianowa (40:35). Sportowa rywalizacja udzieliła się również najmłodszym mieszkańcom gminy. Wśród startujących zawodników nie zabrakło dzieci, które dzielnie pokonały dystans 1000 metrów.

-Jak najlepiej upamiętnić wielkiego lekkoatletę i zarazem patrona klubu biegaczy? Tylko w ten sposób- mówi Piotr Machoń z Klubu Olimpijczyka przy Zespole Szkół w Chocianowie. Przyznaje to również Paweł Mazij z Klubu Biegacza „Zdyszaaani”–Mieszkańcy gminy Chocianów biegają i odnoszą sukcesy! Wśród „Zdyszaaanych” znajdziemy maratończyków, półmaratończyków a przede wszystkim osoby, które kochają biegać i poświęcają temu swój wolny czas- przyznaje.

Klub Biegacza „Zdyszaaani” działa od 5 lat i zrzesza sympatyków biegania. Rokrocznie zawodnicy i goście spotykają się w czasie biegu o „Złoto Kusego”, aby uczcić pamięć polskiego lekkoatlety. Janusz Kusociński to złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 metrów oraz srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy w dystansie 5000 metrów. Zginął rozstrzelany w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji.

Źródło: chocianow.pl