SONY DSC

Płatność kartą w starostwie

Nie masz przy sobie wystarczającej ilości gotówki? Nie szukaj bankomatu. Już w kasie starostwa Powiatowego w Polkowicach możesz zapłacić kartami, bez dodatkowej prowizji.

Od lutego opłaty i należności mieszkańcy mogą uiścić zarówno gotówką, jak i kartą (systemy VISA i MASTERCARD)- mówi Marek Tramś starosta polkowicki. Ważne, że kosztów z tytułu płatności bezgotówkowych nie będzie ponosić ani urząd, ani tym bardziej nasi klienci– to efekt naszych negocjacji z bankiem obsługującym powiat-podkreśla starosta.

Jesteśmy urzędem przyjaznym dla ludzi i wprowadzenie obrotu bezgotówkowego było dla nas kwestią czasu-zauważa Marek Tramś i dodaje- Szukaliśmy najlepszego rozwiązania bezprowizyjnego dla naszych mieszkańców i udało się.

Zwłaszcza młodsze pokolenie chce płacić w kasach urzędów kartami płatniczymi, a nie tylko gotówką. Wynika to chociażby z faktu, że polskie społeczeństwo coraz więcej korzysta płatności bezgotówkowych. Taka forma płatności niestety jest najmniej popularna wśród osób starszych.

Seniorzy nieraz wyrażają takie obawy, że w przypadku płatności w kasie mają potwierdzenie wpłaty z pieczątką, a w przypadku płatności bezgotówkowej tak może nie być. Chciałabym tę obawę rozwiać, w kasie starostwa w przypadku płatności kartą otrzymają tak samo kwit potwierdzający wpłatę i zachęcam do takiej płatności– wyjaśnia Małgorzata Żbikowska skarbnik powiatu.

Zgodnie z prawem bankowym, taki dokument jest traktowany, jako oficjalne potwierdzenie dokonania płatności. Tyle, że nie wszyscy o tym wiedzą i wolą mieć dokument, gdzie jest potwierdzone, że ktoś zapłacił. To jest, więc raczej kwestia przyzwyczajenia lub braku wiedzy, bowiem polskie prawo jednakowo traktuje dokument papierowy i elektroniczne potwierdzenie płatności.

Dodajmy, że w nowym budynku starostwa od początku jest możliwość płatności przelewem w bankowości internetowej, w holu na poziomie III na stanowisku komputerowym przy punkcie potwierdzającym profile zaufane i jest tu możliwość wydrukowania dokumentu elektronicznego potwierdzenia przelewu.

Już niebawem dodatkowa usługa płatność przez telefon. –Testujemy też takie rozwiązanie w wydziałach, gdzie jest najwięcej płatności ( geodezyjnym czy komunikacji) i może już końcem miesiąca uruchomimy płatność przez telefon– podkreśla starosta polkowicki.

Zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju do końca 2017 roku w każdym urzędzie w Polsce mają być przyjmowane płatności bezgotówkowe.

 

Źródło: Powiat Polkowicki