mammobus

Mammobus w Chocianowie

19 maja będzie można wykonać  w Chocianowie mammografię piersi.  Na bezpłatne badania zaproszone są panie w wieku od 50 do 69 lat, które wcześniej nie chorowały na raka piersi.

To już kolejna akcja w zakresie Programu Profilaktyki Raka Piersi – etap podstawowy w pracowni mobilnej (mammobusy) w ramach umów zawartych z DOW NFZ. Ideą akcji jest dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Badanie wykonane w mammobusie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.  W żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej.

W Chocianowie mammobus stać będzie 19 maja od godziny 9.00 do 17.00  przy ul. Szkolnej 1 (przy hali gimnastycznej).

Mammobus pojawi się także 22 maja w Polkowicach przy ul. Kolejowej 23a (parking przy sklepie Intermarche), oraz tego samego dnia w Grębocicach przy ul. Legnickiej (parking przy OSP) i Radwanicach przy ul. Szkolnej 5A (parking przy GOZ).
Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. To ważne, ponieważ rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w  krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, a około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat.

Źródło: chocianow.pl