wypalanie

Kary za wypalanie traw

Sezon wypalania traw właśnie się rozpoczął. Chocianowscy strażacy mają ręce pełne roboty i ostrzegają: za wypalanie traw grozi kara grzywny. 

Ostatnio paliły się nieużytki między Parchowem a Chocianowem. Do gaszenia ognia przystąpiły cztery zastępy straży pożarnej, a mimo tego spaliło się ponad 1 ha nieużytków. Strażacy apelują o rozwagę i przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych oraz do 10 lat więzienia.  

Zjawisko wiosennego wypalania traw to niestety jeszcze częsty obraz w naszym regionie. Pamiętajmy, że w ogniu ginie bogactwo budzącej się do życia przyrody. To także zagrożenie dla lasów i budynków w pobliżu. Gęsty dym ogranicza ponadto kierowcom widoczność na drogach, co zwiększa ryzyko wypadków.
Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje asymilację azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną  m.in. mrówki, które potrafią zniszczyć nawet do 4 milinów szkodliwych owadów rocznie oraz biedronki, zjadające mszyce. Wypalana łąka potrzebuje kilku lat na regenerację.
Zakaz wypalania traw jest także jednym z „wymogów dobrej kultury rolnej”. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich. Dotyczy to przede wszystkim  środków pozyskiwanych w ramach funduszy unijnych, a także płatności obszarowych i przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec.

Źródło: chocanow.pl