badanie

Gmina zapłaci za badania swoich mieszkańców

Rusza kolejna edycja programu „Wrzesień dla zdrowia”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Akcja finansowana jest przez Miasto i Gminę Chocianów.

Pierwsze spotkanie w ramach zdrowotnej akcji odbędzie się już 2 września. Mieszkańcy będą mogli wówczas skorzystać z porad alergologa, kardiologa, neurologa oraz ortopedy. Tego dnia będzie można wykonać także USG piersi, tarczycy, serca, wykonać spirometrię i rhinometrię oraz zbadać poziom TSH, PSA i witaminy D3. 2 września w przechodni Medicus w Chocianowie przeprowadzona zostanie także diagnostyka nietolerancji mleka u niemowląt i dzieci od 12 miesiąca do 3 roku życia. Wyniki badań zostaną skonsultowane od razu z alergologiem. Natomiast badanie USG tętnic dogłowowych oraz konsultacje z diabetologiem i endokrynologiem dziecięcym odbędą się 9 września.

-W akcji udział wziąć może każdy, bez względu na wiek. To ważne, aby mieszkńcy naszej gminy, mieli szansę wykonać specjalistyczne badanie na miejscu i całkowicie za darmo. Bardzo często takie badania ratują czyjeś zdrowie lub życie- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Na 16 września zaplanowano konsultacje urologiczne i badanie USG dla mężczyzn powyżej 55 roku życia. Dla kobiet zaplanowano konsultacje ginekologiczne wraz z badaniem przezpochwowym narządu rodnego. Będzie można także wykonać USG piersi, tarczycy i brzucha. Tego dnia przeprowadzone zostanie również USG stawów biodrowych u małych dzieci.

30 września chocianowska Przychodnia CDT Medicus zaprasza na konsultacje onkologiczne, diabetologiczne i endokrynologiczne dla dzieci i dorosłych. W szczególnych przypadkach pacjenci mogą zostać skierowani na badania wysokospecjalistyczne do Lubina. Są to m.in. TK płuc, RM kręgosłupa, biopsja tarczycy czy też testy wodorowe na nietolerancje pokarmowe.

Ponadto przez cały wrzesień prowadzone jest Badanie Densytometryczne Kości. Badanie wykonywane jest w Przychodni OMP w Lubinie, ale pacjenci mogą się rejestrować w CDT Medicus Chocianów. Wszystkie inne badania przeprowadzone zostaną w Przychodni CDT Medicus w Chocianowie, po wcześniejszej rejestracji i są bezpłatne dla mieszkańców gminy Chocianów.

Na tegoroczną akcję „Wrzesień dla Zdrowia” gmina Chocianów planuje przeznaczyć 40 tysięcy złotych.

Źródło: chocianow.pl