SONY DSC

Gaworzyce najlepsza gmina wiejska

Najlepsza wśród wiejskich gmin województwa dolnośląskiego, piąta w całym kraju wg tygodnika WPROST- gratulujemy Gaworzycom (powiat polkowicki).

Na podstawie danych finansowych z ostatnich 2 lat, tygodnik Wprost opublikował ranking wszystkich gmin wiejskich w Polsce pod względem dynamiki pozyskiwania środków finansowych w stosunku do poziomu dochodów własnych i nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy. Przed Gminą Gaworzyce uplasowały się jedynie nadmorskie kurorty turystyczne. Dodajmy, że w rankingu tym znalazło się tylko 6 gmin z województwa dolnośląskiego.

„Wprost” brał pod uwagę wiele kryteriów składających się na ocenę gospodarności, w tym. m.in. wskaźnik zadłużenia, a także wydatki na transport, środowisko i kulturę. Każdy z parametrów miał określoną liczbę punktów. W rankingu wyżej premiowane były dokonania Gmin z ostatniego roku, tj. 2015. Gmina Gaworzyce w rankingu uzyskała 20,3 punkty na możliwych 23.

Na szczególną uwagę w Gminie Gaworzyce zasługuje wskaźnik dochodów własnych (bez dotacji
i subwencji) na mieszkańca w roku 2015. Pomimo tego, że jest on niższy niż średnia dochodu w woj. dolnośląskim (powyżej 2 tys. zł) i wynosi 1856 zł to wydatki majątkowe gminy w przeliczeniu na mieszkańca są wyższe i kształtują się na poziomie 1951,2 zł, co tym samym oznacza wysoki standard w trosce o jakość życia mieszkańców.

DSC_0237 DSC_0239

Źródło: Powiat Polkowicki