kultura

Działania realizowane w Zespole Szkół w Polkowicach

Przygody człowieka myślącego –warsztaty literackie na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na początku listopada klasy realizujące język polski rozszerzony w ZS w Polkowicach uczestniczyły w trzech niezwykle fascynujących wykładach: „Teatr mieszczański w romantyzmie”, „Poeci, słów malarze: impresjonizm malarski i poetycki”, oraz „Bogowie i Herosi w »Starszej Eddzie«”.

Romantyzm to nie lada gradka dla każdego humanisty. Ta jakże tajemnicza, obfitująca w wiele podniosłych porywów serca epoka stanowi niezwykle interesujący temat dla miłośników języka polskiego, dlatego też pierwszy z wykładów, profesora Mariana Ursela dotyczący teatru romantycznego, tak przypadł młodzieży do gustu.

W malarski świat poezji wprowadziła licealistów prof. dr hab. Justyna Bajda, – która przeprowadziła interesujące warsztatowych impresjonizmu. Zanim jednak młodzież wyszukiwała cechy typowe dla malarstwa w wierszach, profesor przedstawiła historię tego artystycznego nurtu.  Po wspólnej pracy i przedstawieniu swoich spostrzeżeń dotyczących utworu uczniowie podziękowali  pani profesor Bajdzie za poświęcony nam czas gromkimi brawami. Jak podkreślali -wykład ten uchylił nam rąbka historii, którą owiany jest kierunek zwany impresjonizmem, pozwolił dostrzec głębię tegoż nurtu i poszerzyć nasze horyzonty myślowe, za co jesteśmy bez miary wdzięczni.

Ostatni z wykładów przeprowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim dotyczył kultury ludów północy, a przeprowadził go prof. dr hab. Bogusław Bednarek. Profesor wprowadził nas w magiczny świat skandynawskich legend o bogach i herosach. Młodzież dowiedziała się, że intensywne przekazywanie tych opowieści rozpoczęło się po roku 872, kiedy po przegranej bitwie wszyscy, którzy nie chcieli podporządkować się jednoczącemu kraj Haraldowi Pięknowłosemu – wyemigrowali na Islandię. Tam wśród surowego, północnego klimatu zaczęli wspominać oraz tworzyć niesamowite legendy o swych wierzeniach i historii. Wszystkie te opowieści zostały utrwalone w datowanej na IX wiek „Starszej Eddzie” nieznanego autora oraz XIII-wiecznej „Eddzie młodszej” Snorriego Sturlusona. Te dwa dzieła stały się podstawowym źródłem wiedzy o kulturze dawnych ludów skandynawskich.  -Płynność, z jaką profesor poruszał się pomiędzy poszczególnymi etapami historii bóstw i śmiertelników wprawiłaby w zachwyt nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Wielu z nas kierowało do profesora pytania, bowiem wykład był fascynujący do tego stopnia, że pragnęliśmy dowiedzieć się jeszcze więcej o nordyckich mitach -podkreślali uczestnicy.

Źródło: Powiat Polkowice