a

Ćwiczenia służb inspekcji i straży pożarnej

Za nami ćwiczenia służb, inspekcji i straży pożarnej powiatu polkowickiego w sytuacji pożaru i pościgu w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. W ramach szkolenia polkowickiego wspólnie ćwiczyły wszystkie służby podległe staroście. To najważniejsze taka akcja w tym roku w powiecie, której celem jest doskonalenie wspólnych działań wszystkich służb powiatowych współpracujących z organami zarządzania kryzysowego.
Jak podkreślił starosta Marek Tramś –Tego typu akcja ma za zadanie  sprawdzenie  obowiązujących procedur i wypracowanie praktycznych metod postępowania w sytuacji zagrożenia– i dodał – to też ciągłe doskonalenie umiejętności współdziałania jednostek straży, policji, pogotowia, a w tym przypadku jeszcze pracowników nadleśnictwa. Takie ćwiczenia robimy co najmniej raz na dwa lata i nadal będziemy robić nawet częściej dla bezpieczeństwa mieszkańców podkreśla starosta polkowicki.
Scenariusz szkoleń przewidywał dwa epizody. Troje dzieci uciekło do lasu na wagary. Rozpaliły ognisko, co skończyło się ogromnym pożarem. W tym czasie dwoje z nich zagubiło się w lesie, szukając drogi doszli do podmokłych rozlewisk na terenie parku. Wysokie trzciny i trawy utrudniały dzieciom orientację w terenie. Kanały i rozlewiska wydłużyły drogę ucieczki, co w konsekwencji doprowadziło do rozproszenia się dzieci, które straciły kontakt ze sobą.  Dodatkowo policja otrzymała zgłoszenie o niebezpiecznym zbiegu , który prawdopodobnie ukrywał się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Do akcji ruszyły wszystkie służby: straż pożarna, policja, pogotowie, leśnicy oraz wydział zarządzania kryzysowego.

– Na tych ćwiczeniach musieliśmy w trudnych warunkach gasić pożar lasu, a dodatkowo prowadziliśmy akcję poszukiwawczą dwójki dzieci, które zagubiły się na mokradłach – podkreśla Sylwester Jatczak, Komendant Powiatowy PSP w Polkowicach.

– W akcji poszukiwawczej użyliśmy psa policyjnego, który w pierwszym etapie podjął ślad i tropił przestępcę, a następnie zatrzymał go – mówi Waldemar Cichocki, zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Polkowicach.

W ćwiczeniach wzięło udział około 140  funkcjonariuszy: strażaków, policjantów, personel medyczny, osp, pracowników nadleśnictwa oraz około 60 obserwatorów- uczniów klas mundurowych.

 

c b

Źródło: Powiat Polkowicki