1-3

Chocianowskie forum z seniorami – Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie i sposobach unikania zagrożeń

Polkowiccy policjanci po raz kolejny spotkali się z seniorami z powiatu polkowickiego, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Tym razem spotkanie odbyło się w Chocianowskim Ośrodku Kultury Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach przypominał osobom zainteresowanym podstawowe zasady bezpieczeństwa, wskazując sposoby na unikanie sytuacji niebezpiecznych. Uczestnicy omówili również metody działania oszustów wyłudzających pieniądze, którzy podają się m.in. za wnuczka, policjanta lub pracownika czy funkcjonariusza innych służb.
Podczas forum poruszono wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa osób starszych między innymi oszustw metodą na „wnuczka”, „córkę”, „pracownika socjalnego”, „policjanta” itp., a także przestępstw związanych z osobami podającymi się za pracowników ZUS lub wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie, którzy nielegalnie zbierają pieniądze. Tematem spotkania były również nieuczciwe praktyki rynkowe, którym czoła najczęściej stawiają właśnie seniorzy.

Uczestnicy spotkania podzielili się swoim doświadczeniami. Na koniec prowadzący forum funkcjonariusz przypominał o noszeniu odblasków, które zgodnie z obowiązującymi przepisami piesi muszą nosić w porze wieczorowo-nocnej poza terenem zabudowanym.

Nie zabrakło również czasu na przypomnienie założeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także przybliżenia zasad działania aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się danym rejonem zamieszkania.

Forum dla seniorów zostało zorganizowane we współpracy z Chocianowskim Ośrodkiem Kultury i było realizowane w oparciu o program prewencyjny „Wzorowy Senior”.

3-4

4-4

2-6

Źródło: Polkowicka Policja