badanie

Badania spirometryczne w Chocianowie

Fundacja „NEUCA dla Zdrowia” zaprasza mieszkańców gminy Chocianów na badania spirometryczne.  Bezpłatne badania płuc będzie można wykonać już 26 lipca. 

Spirobus będzie stacjonował w Chocianowie przy ulicy Ratuszowej 1A, od godziny 9.00 do 15.00. Udział w badaniu jest bezpłatny, jednak wymagane są wcześniejsze zapisy. –Zapisy prowadzone są przy ul. Ratuszowej 1A w Chocianowie i już można zgłaszać swój udział w badaniu. Badanie spirometryczne pozwoli  zarówno określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego, jak i sprawdzić, czy nie rozwijają się w nim choroby, takie jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc- wyjaśnia Bogusława Golus- Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
W ramach prowadzonej akcji pacjenci na podstawie podstawowych badań i wywiadu otrzymają wyniki z informacją o prawdopodobieństwie wystąpienia chorób układu oddechowego oraz materiały informacyjne dotyczące profilaktyki.
Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP. -Niestety połowa chorychna astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergięi POChP.
Specjalnie przygotowany spirobus odwiedzi w ramach akcji 200 miejscowości. Organizatorem ogólnopolskiej akcji badań spirometrycznych jest Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+.
Źródło: chocianow.pl